Tomáš Haas

Kdysi, v době před naším slavným předsednictvím celé Evropy, jsem se z titulu své funkce a hlavně protože jsem byl služebně nejmladší, zůčastnil ve Štiříně dvoudenního školení, na kterém úředníci EU zasvěcovali české politiky do tajů mravenčí práce evropských úředníků a vysvětlovali jim jejich positivní roli v integraci evropských zemí.

Po večeři dne prvního jsem seděl s jistým pánem myslím něměckého původu, jehož jméno jsem bohužel zapoměl a vizitku mám kdesi v šuplíku se stovkami jiných, ostatně na jménu nezáleží.

Ten superúředník mně překvapil hned dvěma věcmi.
Za prvé, svou funkcí, byl to ředitelo politické kaceláře předsedy Komise..
Za druhé svou informovaností.

Asi to nebyla náhoda, proč si vybral k večerní dikuze právě mně. Věděl o mně, že jsem poradcdem prezidenta, což překvapivé nebylo, ale věděl i to., že jsem kromě českého občanství i občanem Kanady. Což jsem tam nikomu neříkal, nebyl k tomu důvod.
V naší debatě došlo i na budoucnost Unie a pan ředitel mně přesvědčoval o tom, jak to bude nádherné až bude Evropa Federací a bude skutečně centrálně řízena.

Já jsem vyslovil svou pochybnost o potřebě centrálního řízení Evropy a tady ten pán odjistil zbraň a namířil přímo na mou pochybovačnou komoru.

“Vy jste pane Haas Kanaďan, není-liž pravda? zeptal se.
“Je-liž”, odvětil jsems trochou zaváhání, protože jsem netušil, jak to souvisí s řízením Evropy.

“Kanada má tuším deset provincií” opět správně pan ředitel zatušil. “A jistě sám víte, jak těžké je řídit zemi bez silné centrální vlády”

“Ano jsem si toho vědom. A vedle toho, že nevěřím na potřebu centrálního řízení kontinentu, také jako Kanaďan vím, jaký problém je s rozdílnými kulturami, jazyky právním systémem a historií v jedné zemi. A vím co asi nevidíte Vy – jedna z těch provincií, Quebec již několkrát pořádala referendum o vystoupení z federace. A jedno z nich, právě to poslední separatisté prohráli zhruba o tolik hlasů, kolik lidí se vejde na olympijský stadion v Montrealu. Kanada, milý pane, je už několik desítek let v permanentní ústavní krizi. A těch provincií je deset, a ta opravdu jiná než ostatní a “problémová” je jedna.

A Vy mi tady tvrdíte, že chcete řídit Evropu se 27 takovými Quebeky?”

“To je zajímavý pohled”, řekl mi.
“Teď si jdeme lehnout a vrátíme se k tomu zítra po obědě”.

Zítra po obědě se mi pan ředitel vyhnul a tak jsem zůstal euroskeptikem.

Tomáš Haas, poradce prezidenta Klause